Ana içeriğe atla

CFD Bilgilendirme

Meksa Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (bundan sonra Kurum olarak anılacak), Fark Sözleşmelerinde (bundan sonra CFD olarak anılacak) alım-satım kotasyonları sunabilmekte ve bu enstrümanlarda kaldıraçlı işlem kabul edebilmektedir. İşlem yapılabilecek enstrümanlar, bu sözleşmeyi imzalamanız ve Kurum tarafından uygun görülmesi halinde, işlem hesabınıza işlem platformu üzerinden tanımlanacaktır. Tanımlanan CFD enstrümanları işlem platformunda “CFD” ile başlayan sembol grupları altında bulunabilecektir. Kurum, önceden yatırımcılara haber vermek kaydıyla CFD ürünlere ekleme ya da çıkarma yapabilir. 

CFD ürünler, vadeli enstrümanlardır. Kurum, bu ürünlerde komisyon üsülü işlem yaptırmaktadır. Komisyon çeşitleri/miktarları CFD ürünler arasında farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanında Kurum, önceden haber vermek kaydıyla komisyon çeşit ve/veya miktarlarında değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 

Kurumun sunduğu CFD ürünler vadeli enstrümanlar olup her biri o dayanak varlıktaki aktif vade fiyatı ile işlem görmektedir. Bu ürünlerin vade değişiminden ötürü bir fiyat değişim tarihi bulunmaktadır. Yurtdışı vadeli enstrümanlardan türetilen bu ürünlerin fiyat değişim/vade sonu tarihleri türetildikleri ürünlerin vade sonu tarihlerinden farklı olabilir. Kurum, sunduğu CFD ürünlerde, fiyat değişim tarihinde, o dayanak varlıktaki bir sonraki vadenin fiyatını vermeye başlar. O tarihten sonra yapılan işlemler yeni vade fiyatından gerçekleşir. Sunulan ürünlerin fiyat değişim tarihleri Kurum web-sayfasında paylaşılmaktadır. Kurum, önceden haber vermek kaydıyla fiyat değişim tarihlerinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar. 

CFD’ler için kurum tarafından sunulan aktif vade ayları farklılık gösterebilir. Bazı dayanak varlıklarda her ay için aktif vade bulunurken, bazıları için her üç ayda bir aktif vade sunulabilmektedir.  

Fiyat değişim tarihi yaklaşmakta olan ürünlerdeki açık pozisyonlar Yatırımcı tarafından kapatılmazsa fiyat değişim tarihinde Kurum tarafından bir sonraki vadeye otomatik geçirilir. Bu hizmete Rollover denilmektedir. Kurum, Rollover’ı fiyat değişim tarihi gelmiş bir dayanak varlıktaki pozisyonun, aynı dayanak varlıktaki yeni vade fiyatına kurum tarafından otomatik olarak taşınması olarak tanımlamaktadır. CFD ürünlerde Kurum, bir dayanak varlık için sadece bir vadede işlem yaptırmaktadır. Bu vade o dayanak varlıktaki aktif vadedir. Bu vadede işlemler tek bir sembol kodu üzerinde gerçekleşmektedir. 

Rollover işleminin hiç bir şartı bulunmamaktadır. Fiyat değişim tarihinde CFD açık pozisyonları eski vade fiyatından yeni vade fiyatına, açık pozisyonlar üzerine iki vade arasındaki farkın artı ya da eksi swap maliyeti olarak yansıtılması suretiyle otomatik olarak taşınmış olur. Bu sürecin maksadı yatırımcının swap ve komisyonlar dahil açık pozisyon kâr/zarar’ını ve ilk pozisyona giriş maliyetini korumaya çalışmaktır. Rollover sonrası yatırımcının açık pozisyon kâr/zarar’ında farklılıklar olabilecektir. Bunun sebebi açık pozisyonun artık yeni vade fiyatından değerleniyor olmasıdır. 

Rollover prosedürü sadece açık pozisyonlar için uygulanır, bekleyen emirler fiyat değişim tarihi geldiğinde otomatik olarak silinir. Açık pozisyonlar üzerindeki kâr-al ve/veya zararı durdur seviyeleri de Rollover prosedürü dahilinde kaldırılır (silinir).  

Prosedür sonrası yukarıda bahsedilen vadeler arası alım-satım farkının swap olarak yansıtılması nedeniyle eksi varlığa düşebilirsiniz. Bu sözleşmeyi imzalamanız durumunda bu tür eksi bakiyelerin sorumluluğunu pozisyon taşımak için kabul ettiğiniz varsayılacaktır ve Kurum tarafından size bildirilen süre içinde Rollover prosedürü sonrası yeni pozisyonlarınız için oluşan eksi bakiyeyi tamamlamamanız durumunda işlemleriniz otomatik olarak sonlandırılacaktır. 

Kurum, CFD ürünlerin türetildiği piyasalarda yaşanabilecek volatilite, yanlış fiyatlama, teknik aksaklık ve benzeri durumlarda CFD ürünlere fiyat sağlamayı ve/veya emir kabul etmeyi geçici veya sürekli olarak askıya alabilir. Bu tür durumlar, yatırımcıya en hızlı şekilde bildirilecek olup Kurum yatırımcının yaşayabileceği mağduriyetleri tazmin etmekle yükümlü değildir. 

CFD ürünlerde scalping Kurum tarafından sistemi suistimal etmek olarak algılanmaktadır ve CFD ürünlerde scalping yaptığı düşünülen yatırımcıların CFD ürünlerde işlem yapma izni müşteriye herhangi bir bildirim yapılmasına  gerek olmaksızın kapatılabilir. 

Yukarıda yazılanları okuduğumu CFD ürünlerin yapısını ve Rollover prosedürünü anladığımı kabul beyan ve taahhüt ederim.

E-Bültenimize Kayıt Olun.

Tüm yenilik ve bilgilendirmelerden haberdar olun!

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.