Ana Sayfa » Yeni SPK Tebliği Hakkında

Yeni SPK Tebliği Hakkında

Değerli Yatırımcımız,

Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) kaldıraçlı alım satım (forex) ve tezgahüstü türev işlemler olmak üzere, yatırım hizmet ve faaliyetlerine ilişkin ilke ve esaslarda zorunlu düzenlemeleri 14.01.2016 tarihli 29593 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişiklikler kapsamında Kurumumuz nezdindeki hesabınızda geçerli olan kaldıraç oranlarında aşağıda belirtilen değişikliklere gidilecektir.

1- Değişken spreadler için, kaldıraç değişikliğinden itibaren açılacak yeni pozisyonlara konu enstrümanların sonlarına (.M) sembolü eklenmiştir (Örnek EURUSD.M, GBPUSD.M). 

2-  Hesap bakiyesi 20.000 TL veya muadili döviz tutarının üzerinde olan yatırımcılar için aşağıda belirtilen tablodaki kaldıraç oranları uygulanacaktır.

ENSTRÜMAN

KALDIRAÇ ORANI

USDTRY.M

1:100

EURTRY.M

EURUSD.M

XAUUSD.M

XAUEUR.M

KGRTRY.M

Diğer Tüm Enstrümanlar
(.M) sembollü

1:50

 

3- Hesap bakiyesi 20.000 TL veya muadili döviz tutarının altında olan yatırımcılar için aşağıda belirtilen tablodaki kaldıraç oranları uygulanacaktır.

ENSTRÜMAN

KALDIRAÇ ORANI

USDTRY.M

1:50

EURTRY.M

EURUSD.M

XAUUSD.M

XAUEUR.M

KGRTRY.M

Diğer Tüm Enstrümanlar
(.M) sembollü

1:25

 

4- Platform üzerinden yeni enstrümanları görüntülemek için, piyasa gözlemi ekranında sağ tıklayıp tümünü göster’i seçmeniz  gerekmektedir. 

5- Değişken spreadli paritelerinizde, hesabınızda bulunan mevcut açık pozisyonlara uygulanan kaldıraç oranında bir değişiklik olmayacak, yalnızca bundan sonra açtığınız pozisyonlar kaldıraç değişikliğinden etkilenecektir. Mevcut açık pozisyonlara ilişkin yalnızca pozisyon kapama işlemi yapılabilecektir. 

Örnek olarak, hesabınızda USDJPY kısa pozisyonunuz bulunuyorsa, USDJPY de yeni pozisyon açamayacak, bu pozisyonu yalnızca kapatabileceksiniz. İlgili paritede, yeni pozisyon açmak isterseniz USDJPY.M sembolünü kullanmanız gerekecektir. Aynı şekilde USDJPY kısa pozisyonunuz mevcutken USDJPY.M sembolünde uzun pozisyon açarak pozisyonunuzu teminat anlamında hedge edemeyeceksiniz. 

6- Başlangıç teminat tutarı 20.000 TL veya muadili döviz tutarının üstünde işlemlere başlayan yatırımcılar için işlemlerin devamında teminatın bu tutarın altına düşmesi durumunda kaldıraç oranında değişiklik yapılmayacaktır. Ancak, yatırımcıların toplam teminat tutarının işlemlerin devamında hesaptan nakit çekilmesi sonucunda 20.000 TL’nin altında kalması halinde, yeni açılacak pozisyonlarda (3) no’lu maddede belirtilen azami kaldıraç oranları uygulanacaktır.

7- Kaldıraç oranları (3) no’lu maddede belirtilen şekilde uygulanan yatırımcılarımızın, kaldıraç oranlarının (2) no’lu maddedeki seviyeye yükseltilmesi için, gün sonu varlıklarının 30.000 TL uzerine çıkması ve yatırımcımızın kaldıraç arttırımı için yazılı talepte bulunması gerekmektedir.


Konu hakkında daha fazla bilgiyi müşteri temsilcilerimizden alabilirsiniz.

Bilgilerinize sunarız. 

Saygılarımızla,

MEKSA FX

E-Bültenimize Kayıt Olun.

Tüm yenilik ve bilgilendirmelerden haberdar olun!