Ana Sayfa » Blog » 17 Nisan 2015 Günlük Foreks Bülteni

17 Nisan 2015 Günlük Foreks Bülteni

Dün ABD dolarının küresel ölçekte değer kaybettiği bir gün yaşadık. Tabii bu harekete etki eden ABD kaynaklı gelişmelerin bulunduğunu hatırlatalım. Özellikle ABD tarafında inşaat izinleri, haftalık işsizlik maaşı başvuruları ve Philadelphia FED imalat verileri takip edildi. Sırasıyla inşaat izinleri verisinin beklentilerin bir hayli altında kaldığını gözlemledik. Piyasa beklentisi 1.080 milyon olacağı yönündeydi. Yalnız veri 1.039 milyon olarak gerçekleşti. Bu verinin ardından gözler ABD işsizlik maaşı başvuruları datasına döndü. Her hafta Perşembe günü periyodik olarak açıklanan işsizlik maaşı başvuruları datasının 294 bin şeklinde geldiğini hatırlatalım. Piyasa beklentisi ise 280 bin kişi olacağı yönündeydi. Dolayısıyla piyasa beklentilerinden kötü gelen dataların etkisi sonucu doların küresel ölçekte değer kaybetmesi ile global piyasalarda pozitif havanın estiğini gözlemledik. Akşam saatlerinde açıklanan Philadelphia FED imalat endeksinin beklentilerin üzerinde gelmesi de piyasalarda yaşanan dolar aleyhine hareketliliği bozucu etki yaratmadı. Akşam saatlerinde ise FED Başkan Yardımcısı Fischer’in de yumuşak sayılacak tonda yaptığı açıklamalar da dolarda değer kaybını tetiklediğini not edelim. Diğer yandan Yunanistan’ın IMF’ye olan borcunu ödemeyi erteleyeceğine yönelik spekülasyonların Yunan Maliye Bakanlığı tarafından yalanladığını da belirtmekte fayda var. Haftanın son işlem gününde ise piyasalarda volatilite yaratma potansiyeli olan veriler bulunmakta. Bu noktada İngiltere tarafından gelecek ortalama gelir endeksi ve işsizlik rakamları takip edilecektir. Fakat gün içerisinde yatırımcıların tüm dikkatinin Euro Bölgesi ve ABD enflasyon verilerinde olacağını söylersek yanlış olmaz. Euro Bölgesi’nde son dönemde olumlu veri akışı izlenmekte. Bugün açıklanacak enflasyon datasının beklenti üzerinde gelmesi durumunda olumlu veri akışının devamını teyit etmesi sonucu Euro’da değerlenme görülebilir. Yalnız günün en önemli datası şüphesiz ABD enflasyon rakamları olacak. Piyasalarda daha çok enerji ve gıda fiyatlarından arındırılmış çekirdek enflasyon verisi takip edilecektir. Çekirdek enflasyonun %0.2 olan beklentilerin altında kalması durumunda ABD dolarında değer kaybı görülebilir ki bu durumunda emtia ve paritelerde ABD doları aleyhine hareketlilik izlenebilir.

EUR/USD Analizi

Paritede güçlenme hareketlerinin devam etmesi sonucu 1.0820 seviyelerine kadar yükseliş hareketleri gözlemledik. Ardından gelen kar satışlarının ise 1.0750 seviyesinde karşılandığı görülüyor. Özellikle 1.0720 seviyesinin üzerinde tutunması paritede yukarı yönde hareketlerin devamı konusunda beklenti yaratacaktır. Bu durumda 1.0830 ve 1.0890 dirençlerine gün içerisinde hedef konumunda bulunacaktır. Olası aşağı yönde hareketlerin görülmesi ve bu hareketlerin hız kazanması durumunda ise 1.0750 ve 1.0700 destekleri takip edilecektir. Gün içerisinde Euro Bölgesi ve ABD tarafında açıklanacak enflasyon verileri parite üzerinde hareketlilik yaratabilir. Dikkat edilmeli.

Ons Altın Analizi

Ons altında 1208 direncinin yukarı yönde geçilemediğini görmekteyiz. Dolayısıyla bu seviyenin test edilmesinin ardından kar satışlarının geldiği gözlenmekte. Dün bu yaşanan hareketinin ardından başlayan düşüşün devam ettiğini ve bu sabah itibariyle dört saatlik grafikler baz alındığında 21 ve 55 periyotluk üssel ortalamalarının geçtiği 1200 seviyesinin altında işlem gördüğünü izlemekteyiz. Dolayısıyla satış baskısının devam ettiğini ve ons altın fiyatlarının 1190 seviyesine kadar gerileyebileceğini belirtelim. Düşüşün hız kazanması durumunda ise 1183 ve 1178 destekleri ön olana çıkacaktır. Olası toparlanma hareketlerinde ise 1200 seviyesi direnç konumunda. Üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda 1208 yeniden hedef konumuna gelecektir.

USD/TRY Analizi

2.73 seviyelerinin üzerinin test edilmesinin ardından sar satışlarının hız kazanması ile birlikte paritede gerileme hareketleri gözlemlenmekte. Teknik olarak saatlik bazda gerek 21 gerekse 55 periyotluk üssel ortalamalarının altın işlem görmesi gerileme hareketlerinin devam etmesine neden olabilir. Bu durumda gün içerisinde takip edilmesi gereken ilk destek seviyesinin 2.67 olduğunu belirtelim. Şayet düşüş hareketlerinin hız kazanması durumunda 2.66 ve 2.6450 desteklerinin test edilme olasılığı artacaktır. Olası yukarı yönde hareketlerde ise 2.6900 ve 2.7090 dirençleri hedef konumunda bulunmaktadır.

GBP/USD Analizi

Paritenin 1.4580 seviyelerinden bu yana yükseliş hareketinin kritik 1.4970 seviyelerine kadar yükseldiğini belirtelim. Bu seviyenin test edilmesinin ardından bir miktar kar realizasyonu gözlenmekte fakat bu hareketin çok sert olmadığını belirtmekte fayda var. Bu durumda 1.4920 desteği önemini korumakta. Gün içerisinde bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi durumunda ise 1.4880 desteği hedef konumuna gelecektir. Yalnız paritede yukarı yönde hareketlerin devam ettiğini belirtelim. Dolayısıyla 1.4920 seviyesinin üzerinde tutunması ile birlikte yukarı yönde hareketlerin 1.4970, 1.50 ve 1.5060 seviyelerine kadar sürmesi beklenebilir.

USD/JPY Analizi

Paritenin 119.00 desteğinin aşağı yönde geçilme çabalarını izlemekteyiz. Şayet 119.00 desteğinin aşağı yönde geçilmesi durumunda gün içerisinde 118.70 ve 118.30 destekleri kısa vadede hedef konumuna gelecektir. Yalnız 119.00 desteğinin altında kapanış görülmesi durumunda bu hareketlerin daha sert bir düşüş hareketinin sinyali olma olasılığı bulunuyor. Bu sabah itibari ile 119.00 desteğinin üzerinde tutunma çabalarını izlemekteyiz. Bu noktada yukarı yönde hareketlerin görülmesi durumunda saatlik grafikler baz alındığında 21 periyotluk üssel ortalamanın geçtiği 119.40 seviyesine kadar hareketlilik görülebilir. Bu seviyenin de aşılması durumunda yükselişin hız kazanabileceğini ve 119.70 seviyelerine kadar yükselişin devam edebileceğini belirtelim.

Brent Petrol Analizi

ABD’de petrol kuyularının kapatıldığı spekülasyonlarının ardından son gelen ABD ham petrol stoklarının da beklentilerin atında kalması sonucu petrol fiyatlarında yükseliş hareketlerin hız kazandığını gözlemlemekteyiz. Bu noktada 64.80 seviyesinin test edilmesinin ardından yaşanan gerileme hareketlerinin 21 saatlik üssel ortalamanın hemen üzerinde alıcılar ile karşılaşması sonucu 63.10 seviyesinin üzerinde tutunmaya çalıştığını görmekteyiz. Bu seviyenin üzerinde tutunmayı başarabilmesi durumunda yükseliş hareketinin devam edebileceği ve 64.60 ve 65.75 dirençleri hedef konumunda bulunmakta. Olası gerileme hareketleri durumunda ise 63.10 seviyesinin aşağı yönde geçilmesi ile birlikte 62.00 ve 60.90 seviyeleri hedef haline gelebilir.

E-Bültenimize Kayıt Olun.

Tüm yenilik ve bilgilendirmelerden haberdar olun!