Ana Sayfa » Blog » 15 Nisan 2015 Günlük Foreks Bülteni

15 Nisan 2015 Günlük Foreks Bülteni

Oldukça yoğun bir günü geride bıraktık. Gerek yurtiçi tarafta yaşanan gelişmeler gerekse yurtdışı tarafta açıklanan datalar piyasaların odak noktasındaydı. Öncelikle yurtiçi tarafta TCMB’den sürpriz bir açıklama yapıldı. TCMB, yapmış olduğu yazılı açıklamada 22 Nisan tarihinde yapılacak olan PPK toplantısında Döviz depo piyasası faiz oranlarında ölçülü bir indirim ve Türk lirası zorunlu karşılık oranlarına ödenen kısmi faiz oranlarında ölçülü bir artışın gündeme alınabileceği belirtti. Açıklamanın ardından dolar kurunda gerileme hareketleri gözlendi. Yurtiçi dolar kurunda yaşanan bu gerilemeye etki eden bir başka unsur ise ABD tarafında açıklanan perakende satışlar verisi oldu. Beklentilerin altında kalan perakende satışlar verisinin etkisi ile dolar endeksinde yaşanan sert düşüş hareketinin sonucu olarak USD/TRY paritesinde de bir miktar gerileme gözlendi. Yalnız akşam saatlerinde 2.6900 seviyelerinin üzerinin test edildiğini hatırlatalım. Dün takip edilen bir diğer veri ise Euro Bölgesi sanayi üretimi datasıydı. Son dönemde Euro Bölgesi’ne yönelik olumlu data akımının etkisi ile Avrupa Kıtası ekonomilerine yönelik olumlu yorumların oluştuğunuz görmekteydik. Dün açıklanan datanın ise beklentilerin üzerinde açıklanması Euro Bölgesi’nde çarkların dönmeye başladığı yorumlarını perçinledi. Ayrıca Yunanistan konusunun da yatırımcıların ilgilendiği konuların başında gelmeye devam ettiğini görmekteyiz. Bu konuda bir çok spekülasyon izlenmektedir. Piyasalarda konuşulan konu ise Yunanistan’ın Nisan ayının sonuna kadar kreditörler ile yaptığı görüşmelerden sonuç alamaması durumunda ülkenin Mayıs ve Haziran ayları için IMF’ye yapması gereken 2.5 Milyar Euroluk ödemeyi donduracağı yönünde. Her ne kadar temerrüt haberleri Yunanistan tarafından yalanlansa da özellikle yabancı basın tarafında sıklıkla dile getirildiği görülmekte. Dolayısıyla Yunanistan konusunun piyasalara negatif etkide bulunma gücünün hala sıcak olduğu unutulmamalı. Gün içerisinde ise yaşanacak gelişmeler dikkatle takip edilmelidir. Özellikle Almanya TÜFE, yurtiçi bütçe dengesi ve işsizlik oranı, ECB faiz beyanatı ve Draghi’nin yapacağı basın toplantı ve ABD tarafında açıklanacak Mart ayına ilişkin aylık sanayi üretimi verisi dikkatle takip edilecek. Dikkatli olunmalı.

EUR/USD Analizi

Paritenin 1.0530 desteğinin üzerinde tutunması ile yükseliş hareketinin hız kazandığını ve 1.0700 seviyelerinin test edildiğini görmekteyiz. Zaten birkaç gündür 1.0550-30 destek bölgesinin önemini vurgulamaktaydık. Bu noktada 1.0700 seviyelerinden kar satışlarının geldiği de görülmekte. Yaşanan bu gerilemenin gün içerisinde devam edebilmesi için 1.0620 desteğinin aşağı yönde geçilmesi gerekmektedir. Şayet bu seviyenin aşağı yönde kırılması durumunda 1.0580 ve 1.0530 destekleri yeniden ön plana çıkacaktır. Olası yukarı yönde hareketlerde ise 1.0680 ve 1.0720 dirençleri hedef konumunda. Özellikle 1.0720 direncinin yukarı yönde hareketlerin hız kazanması için aşılması gereken önemli bir seviye olduğunu belirtelim.

Ons Altın Analizi

Ons altında 1200 desteğinin aşağı yönde geçilmesi ile birlikte zayıf görünüm devam etmekte. Özellikle 1183 seviyelerinin test edilmesinin ardından beklentilerin altında gelen ABD perakende satışlar verisi sebebiyle 1200 seviyelerine kadar atak hareketleri gözlendi. Yalnız 1200 direncinin yukarı yönde geçilememesi sonucu ons altonda yaşanan yükselişlerin satış fırsatı olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu durumda 1190, 1180 ve 1175 destekleri gün içerisinde takip edilmelidir. Olası yukarı yönde hareketlerin görülmesi durumunda ise 1200 ve bu seviyenin aşılması ile birlikte 1208 direnci hedef konumuna gelecektir.

USD/TRY Analizi

Sert yükseliş hareketinin devam ettiğini görmekteyiz. Özellikle dün TCMB’nin yazılı açıklamaları ve düşük gelen ABD perakende satışlar verisinin etkisi ile kur tarafında 2.66 seviyelerine gerileme gözlendi fakat bu seviyeler alım fırsatı olarak kullanılarak 2.6940 seviyelerine kadar yukarı yönde hareketler tetiklendi. Bu seviyelerinin test edilmesinin kur tarafında bir miktar durgunluk görülüyor. Yalnız düşüş hareketlerinin görülebilmesi için 2.6800 seviyesinin aşağı yönde geçilmesi gerekmektedir. Şayet bu seviyeler gün içerisinde aşağı yönde geçilebilirse 2.6630 seviyelerine kadar gerileme hız kazanabilir. Fakat paritede yükseliş eğilimi devam ediyor. Özellikle yükselen kanal formasyonu alt bandı konumunda bulunan 2.6800 desteğinin aşağı yönde geçilmemesi yükseliş iştahını körükleyebilir. Bu durumda 2.70 psikolojik desteği ve 2.7100 seviyeleri hedef konumuna gelecektir.

GBP/USD Analizi

Paritede 1.4800 seviyelerine kadar yukarı yönde hareketliliğin devam etmesinin ardından bir miktar kar realizasyonları görülmekte. Bu noktada 1.4730 desteği dikkatle takip edilmelidir. Şayet bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi ile birlikte 1.4690 ve 1.4630 destekleri ön plana çıkacaktır. Fakat an itibari ile saatlik bazda gerek 21 gerekse 50 periyotluk üssel ortalamalarının üzerinde olması dolayısıyla paritede yukarı yönde hareket isteğinin devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu durumda 1.4800, 1.4830 ve 1.4880 dirençleri takip edilmelidir. Özellikle 1.4800 seviyesinin yukarı yönde geçilmesi ve bu seviyenin üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda ise yükselişin hız kazanma ihtimalinin kuvvetleneceğini hatırlatalım.

USD/JPY Analizi

Paritenin 119.00 seviyesine kadar gerilediğini gördük. Bu seviyenin yükselen trend desteği konumunda bulunması 119.00 seviyesinin kısa vade için önemini vurgulamaktaydı. 119.00 seviyesinin test edilmesinin ardından 119.80 seviyelerine kadar yükseliş gözlendi fakat bu yükselişin devam edebilmesi için 119.60 desteğinin üzerinde kalıcılık sağlanmalı. Şayet bu kalıcılığın sağlanması durumunda 120.00 ve 120.30 seviyeleri hedef konumuna gelecektir. Olası aşağı yönde hareketlilikte ise 119.00 desteğinin kırılıp kırılmayacağına bakılmalıdır. Bu seviyenin aşağı yönde geçmesi durumunda 118.70 ve 118.30 destekleri takip edilmelidir.

Brent Petrol Analizi

Petrol fiyatların yükseliş hareketinin hız kazandığını görmekteyiz. Bu noktada fiyatların 59.70 direncini de yukarı yönde geçmesi ile birlikte yükseliş hareketinin hız kazandığını görmekteyiz. Bu durumda 60.60 ve 61.30 dirençlerine doğru hareketlilik söz konusu olabilir. Fakat olası kar realizasyonlarının görülmesi olasılığına karşı hazır olunmalı.Bu durum düşüş hareketlerinin görülmesi durumunda 59.70 seviyesi ilk hedef olma özelliğini koruyor. Şayet bu seviyenin de aşağı yönde geçilmesi ile birlikte saatlik bazda 21 periyotluk üssel ortalaması konumunda bulunan 59.20 seviyelerine kadar geri çekilme hareketi sürebilir. 59.70 üzerinde ki kalıcılığın yükseliş hareketine ivme kazandırması beklenmelidir.

E-Bültenimize Kayıt Olun.

Tüm yenilik ve bilgilendirmelerden haberdar olun!